1. Úvod
  2. Aktuality
  3. Povídání s...

Povídání s Lucií: O KUŘECÍCH PRSÍČKÁCH

14.04.2022
  • V minulém příspěvku jsme spolu nakousli určité přístupy, které mohou lidé vnímat jako alternativní. Zmínila jsi kraniosakrální osteopatii jako velmi účinný způsob terapie. Co to vlastně je? Vysvětlíš mi to, abych to i jako laik pochopil?

Kraniosakrální osteopatie je velmi jemná, neinvazivní technika, která pracuje s napětím tkání a hlavně fascií.

  • Promiň, o fasciích jsi mluvila už vícekrát. Znám ten pojem ze sportu, ale nevím, co to vlastně znamená směrem k tvé terapii?

Jak bych ti to jen vysvětlila? Představ si, že krájíš kuřecí prsa k obědu. Ta bílá, tenká, kluzká blanka, to je fascie. Když dáš na sebe dvě kuřecí prsa, budou klouzat. Když blanku odstraníš, budou klouzat hůře nebo vůbec. Toto se děje principálně v celém těle a pokud tomu tak není, máme problém na světě.

Blanky procházejí přes svaly, skrze tělo mezi orgány, obalují nervy, cévy, mozek, míchu. Tvoří takovou obrovskou jednotnou síť a snahou těla je, aby ti padla jako ulitá.

Když je síť v pořádku, palec u nohy ví, co dělá ucho…

Když tomu tak není, tělo se chová, jako když máš na sobě (obrazně řečeno) “špatně ušitý neoprén”. Někde to prostě nesedí! Všichni máme tak trošku nesedící neoprén – důvodů je k tomu milión.

Cílem těla však je, aby síť seděla co nejlíp.

  • A jak to tělo dělá?

Vezmi si příklad: kopneš se do palce na noze. Tělo hledá způsob, jak tuto vnitřní síť znovu upravit na míru, aby seděla co nejlíp. A začne tě třeba bolet koleno. Začneš našlapovat jinak, abys ulevil bolesti, ale to už začneš "tahat“ za fascie (nitky v síti) úplně jinak.

  • Dobře, chápu. Co s tím dokáže udělat kraniosakrální osteopatie?

Na dovysvětlenou: kraniosakrální = hlava + kost křížová (selským jazykem řečeno je hlava spojená – se zadkem…). Jedná se zde o základní osu, od které se vše odvíjí. V hlavě se tvoří mozkomíšní mok, který tam není stále, ale pulzuje. S pulzací vytváří takovou vlnu a tato vlna se dá vyhledat v průběhu celého těla. Dá se doslova "nahmatat“, detekovat rukama. Je důležitá, aby tělo fungovalo. Když tam ta vlna není, jemnými technikami jsme schopni ji znovu obnovit. Pro pacienta se jedná o velmi pasivní typ ošetření. Leží, v pohodlí, klidně oblečený. Je to příjemná terapie. 

  • Takže v pohodlíčku mě uzdravíš? To je bezva! Jak to tedy funguje?

Když položím na nějakou část těla ruce, mozek pacienta ví, že tam ta ruka je. A ptá se: Tak co teď bude? A já na to jako terapeut: No nic. Mozek pacienta zase zpátky na mě: Tak když nic, tak tu ruku sundej!?! Já zase na to: Na to zapomeň, nesundám…

Dochází zde k reakci a změně napětí v tkáních. Čekám, až se dostaví "fenomén tání“- pojď, pojď a…prostě to tam skočí. Je to krásná práce, skvěle to funguje u zvířat stejně jako u člověka. 

Vlastně jen "ponoukneme“ organismus, aby se pustil do reparace a uvolníme léčbě prostor. 

Tělo je prostě fenomenální projekt!

Na pokračování…

 

Téma: Lucie Capová & m.k.