MÁ TO "CENU"?
Má to “cenu”?
Jakou cenu má zdravotní péče?
Jak se chová “pacient zdarma“?
Jak k léčbě přistupuje “pacient cash“?
Měli bychom “tvrdě platit“?
Nebojte se, tento krátký vhled neaspiruje změnit zdravotnický systém. Jen navazuje na poslední článek o zodpovědnosti za vlastní zdraví a lehce ho doplňuje.
Všimli jste si, že nejvíce si vážíme věcí, za které musíme zaplatit vysokou finanční částku? Koupíme si tričko za 130 a jiné triko za 1190 korun. Ke kterému se budeme chovat šetrněji? No k tomu, které má pro nás “větší cenu“.
Podobné je to ve vztahu k investicím do zdraví. Když přijdete s žádankou od svého praktického lékaře, necháte se vyšetřit, dozvíte se, že to s vámi není OK a že je potřeba pro sebe něco dělat, často se stane toto: NIC.
Nic mě to přece nestálo: je to sice zlé, ale je to ZDARMA.
Když nakouknete do dveří soukromé rehabilitace a už jen vstupní vyšetření vás stojí pár stovek, zachováte se k informacím úplně jinak. Najednou totiž mají nějakou CENU. Cenu, kterou jste zaplatili ze své vlastní peněženky.
Průzkumy ukazují, že tomu, čemu nemáme přiřazenou “cenu“ nevěnujeme tolik pozornosti. Často to pro nás jaksi ztrácí “hodnotu“. Zde by mohla zaznít řečnická otázka: vaše zdraví pro vás nemá hodnotu?
Pacient, který za svou léčbu platí, nabízí větší sebereflexi, starost a zájem o své zdraví. Tedy indicie, které vedou k větší pravděpodobnosti uzdravení…
Před časem proběhla tiskem zpráva, že by zdravotní pojištění mělo obsahovat “bonus a malus“. Jedná se o podobný princip jako pojištění vozidla a zvýhodněný systém bez nehod. Ve zdravotnictví by to vypadalo takto: staráš se, chodíš na prohlídky a věnuješ se svému zdraví – máš bonus; kašleš na to, nestaráš se a nevěnuješ se svému zdraví – máš malus. Což v překladu znamená, že budeš za své zdravotní pojištění platit třeba i mnohonásobně více!!!
Ať už to bude v budoucnu jakkoli, aktuální zůstane důležitá otázka: má pro tebe tvé vlastní zdraví “CENU”?
Téma: Michael Tichov & m.k.